100 Αιώνες Θάλασσα

Παρουσίαση

Στο πλαίσιο της διατήρησης, μελέτης και προβολής της ελληνικής ναυτικής ιστορίας και παράδοσης – στο οποίο το μουσείο μας εδώ και είκοσι χρόνια δραστηριοποιείται έχοντας ως βάση του το Αιγαίο την κοιτίδα της ναυτοσύνης – αποφασίσαμε να καταγράψουμε και να σκιαγραφήσουμε την πορεία της ελληνικής ναυσιπλοΐας από τις απαρχές της μέχρι σήμερα, στο βιβλίο 100 ΑΙΩΝΕΣ ΘΑΛΑΣΣΑ. Σημειώνουμε ότι κατά τη συγγραφή του βιβλίου είχαμε ως γνώμονα όχι τόσο τη διάρκεια και τη βαρύτητα της κάθε ιστορικής περιόδου όσο τα γεγονότα και τις εξελίξεις που σημάδεψαν τον τομέα της ναυτιλίας και της ναυπηγικής στη συγκεκριμένη εποχή. Στόχος μας ήταν να παρουσιάσουμε την αδιάσπαστη – ακόμα και κάτω από αντίξοες ιστορικές συνθήκες – συνέχεια τη ναυτική μας παράδοσης, με τρόπο ευληπτο και περιεκτικό, έτσι ώστε ο αναγνώστης κάθε ηλικίας να αποκτήσει μια συνολική εικόνα της ελληνικής ναυτικής ιστορίας και να αγαπήσει τη θάλασσα και κάθε δραστηριότητα που συνδέεται με αυτή. Σας ευχόμαστε λοιπόν καλό ταξίδι. (Κατερίνα Χαριτάτου, Πρόεδρος Δ.Σ. Ναυτικού Μουσείου Αιγαίου) (από τον πρόλογο της έκδοσης)

Λεπτομέρειες

ISBN13 9789608545151